Twebtasarım

(0534) 890 05 20

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM)

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM) arama motoru optimizasyonundan (SEO) farklı bir şeydir.

SEM'de işletmeler açık artırmaya girmek için ödeme yaparlar. Sonra bir web sitesindeki reklam alanı için teklif verirler ve kazananın reklamı görüntülenir.

Kendi sitenizin içeriğinde anahtar kelimeleri etiketlemek, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha önlere çıkma şansını artırabilir. Buna arama motoru optimizasyonu (SEO) denir ve Ahmet'in daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasını sağlayabilecek ücretsiz bir yöntemdir.

Ancak ne SEM ne SEO ücretsiz pazarlama alanı ya da web sitesi tasarımının optimizasyonunu sağlamaz.

SEM Nedir?

SEM nedir? SEM anlamı; aslında dijital reklamları içermektedir. Çeşitli görseller, videolar ve metin içerikleri ile desteklenen marka reklamları satışı artırmak için kullanılmaktadır.

SEM sistemini kullanırken mevcut müşteri kitlenizin markaya olan ilgisini artırabilir ya da yeni müşterilerinizi markanıza çekebilirsiniz. SEM stratejisi ile daha az zamanda, vakit kaybetmeden ve az maliyet ile Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz. SEO organik olarak internet dünyasında büyümeyi sağlarken SEM daha kısa zamanda sonuç almanızı sağlayacaktır. Fakat SEM ve SEO stratejilerini birlikte kullanmak her zaman daha mükemmel sonuç verecektir.

SEM Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

SEO içerik hazırlarken uzun vadeli bir yatırım yaparak markanızın ürünlerinin satışını artırmayı hedeflersiniz. Eğer SEM yaparsanız daha kolay ve kısa bir zaman diliminde reklamınız görünür olmaya başlar. İstediğiniz tutarı ödeyerek reklamınızı bölgesel ya da küresel çapta yayınlayabilirsiniz. Google Adwords hizmeti ile SEM yapmak oldukça pratik olacaktır. SEM ile reklam verdiğiniz takdirde arama motorlarının sonuç sayfalarında en üst sıralarda, sağda ya da alt bölümde organik arama sonuçlarının etrafında yayınlanır.  Genel olarak bu reklamlar sponsorlu link olarak görünmektedir. Google Adwords dışında Bing ve Yahoo ile Yandex arama motorlarına da reklam verebilirsiniz. Reklam metinlerini bu platformda markalar oluşturur. Yani dilediğiniz anahtar kelime ve sözcük öbeklerini siz oluşturabilirsiniz.

SEM İçin Bütçe Nasıl Yapılmalıdır?

SEM için bütçe ayırırken mutlaka anahtar kelimeler için bir uzmandan danışmanlık hizmeti almalısınız. Markanız ile ilişkili olarak aratılan anahtar kelimeler nelerdir bunları iyice araştırmanız gerekir. Küçük bir bütçe ile başlayarak ve satışlarda artış görüldükçe bütçeyi artırma yoluna gidebilirsiniz. Firmanızın büyüklüğüne ve aylık kar payınıza göre bir bütçe stratejisi belirleyebilirsiniz. Ödemeyi ziyaretçi sayısına göre değil satış artışına göre yapmalısınız.

You must be logged in to post a comment.

TOP